Szczepienia

MEDYCYNA PODRÓŻNYCH.

Coraz częściej latamy w dalekie rejony świata. Często bezpośredni lot trwa dłużej niż 12 godzin. Musimy zdawać sobie sprawę z z tego na jakie zagrożenia możemy tam trafić. W innych szerokościach geograficznych panuje wiele chorób, o których na co dzień w Polsce,  zbyt wiele nie słyszymy. Dlatego przed daleką podróżą dobrze jest odbyć spotkanie z lekarzem epidemiologiem, który przekaże nam odpowiednią i aktualną wiedzę, pouczy jakich zachowań unikać, czym chronić naszą skórę, w jaki sposób uzdatnić wodę itp. Pomoże przygotować naszą apteczkę.

SZCZEPIENIA.

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży.  Jest to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki.

Szczepienia zalecane i obowiązkowe

Żółta gorączka (yellow fever) – szczepionka żywa, atenuowana, zalecana przed wyjazdami do stref endemicznych, najczęściej stosowana u turystów wybierających się do Afryki Środkowej, Azji i ameryki Południowej, a także innych wybranych rejonów Świata. Choroba przenoszona za pośrednictwem komarów – niebezpieczna dla zdrowia, kończy się bardzo często śmiercią pacjenta.
Szczepienie zalecane także w wypadku lotów międzykontynentalnych (aktualna żółta książeczka jest wymagana przez niektóre służby lotnicze). Dla potrzeb kontrolnych służb medycznych istnieje konieczność wpisu do żółtej książeczki.
Trwałość uodpornienia 10 lat. Szczepimy preparatem Stamaril – jedynym rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia.
Wydajemy Międzynarodowy Certyfikat Szczepienia.

Dur brzuszny– szczepionka inaktywowana, zalecana przed wyjazdami do stref endemicznych, choroba przenoszona droga kropelkową i drogą pokarmową, może być przekazywana przez zainfekowane osoby stąd jej powszechność i niebezpieczeństwo epidemii. W celu wzbudzenia odporności podaje się ją jednorazowo. Trwałość po szczepieniu –  3-4 lata.

Zapalenie wątroby A i B – szczepionka inaktywowana, zalecana nie tylko przed podróżą, ale również w naszych warunkach socjo- epidemiologicznych. Najczęściej występujące zapalenie na Świecie. W samej Polsce nosicielami wirusa WZW A lub B szacuje się grupę ponad 850 tysięcy osób (blisko 10 % populacji!). Wirusowe zapalenie typu A przenoszone drogą pokarmową. Zagrożeniem są różnego rodzaju lokale gastronomiczne co do których nie mamy pewności o stan sanitarno-higieniczny w kuchni. Sama choroba może przez lata rozwijać się bezobjawowo, co utrudnia diagnostykę i leczenie. Wirusowe zapalenie typu B przenoszone jest drogą krwiopochodna. Groźne dla zdrowia jako wrota zakażenia są skaleczenia, kontakty pułciowe, iniekcje, tatuaże, kolczykowanie (pirsing), zabiegi chirurgiczne, sytuacje urazowe wymagające leczenia szpitalnego.

Szczepienie przeciw poliomielitis (Ch.Heinego-Medina) – szczepionka inaktywowana dla dorosłych przed wyjazdami w rejony endemiczne. Choroba groźna również dla podróżników w wieku powyżej 30 lat, których poziom przeciwciał zmniejsza się z wiekiem po szczepieniach z okresu dziecięcego i szkolnego (w Polskim kalendarzu szczepień ostatnie szczepienie zwykle w wieku 17 lat). Trwałość szczepienia po pełnym cyklu 10 lat.

Szczepienie przeciw błonicy i tężcowi – zalecane w każdych warunkach geograficznych, zalecana wszystkim pacjentom, podróżnikom, mieszkańcom bez względu na wykonywany zawód. Choroby niebezpieczne, śmiertelne, wrota zakażenia: droga kropelkowa i w wyniku skaleczenia poprzez kontakt ze skażoną wodą, ziemią, metalowe przedmioty.

Skojarzona szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i polio dla dorosłych

Skojarzona szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio dla dorosłych

Szczepienie przeciw wściekliźnie – profilaktyka przed ekspozycją, zalecana przed podróżami w stref gdzie istnieje zagrożenie wścieklizną typu leśnego (zagrożenie odzwierzęce odpowiednio w lesie, dżungli, na sawannie itd.) oraz typu miejskiego (w obrębie miast i wsi – poprzez zwierzęta domowe (koty, psy) oraz gryzonie (szczury, myszy, krety itp.) Biorąc pod uwagę fakt, że potwierdzone zakażenie wścieklizną jest śmiertelne, nie istnieją żadne przeciwwskazania do szczepienia po ekspozycji.

Szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowo–rdzeniowych i mózgu – profilaktyka wskazana dla osób w naszym klimacie i podobnej szerokości geograficznej szczególnie aktywnie spędzającej czas: wędrówki do lasu, grzybobranie, zbieranie runa leśnego, myśliwi, rolnicy, sadownicy, miłośnicy ogródków działkowych, miłośnicy jezior Warmii i Mazur. Dotyczy to również osób wybierających się do krajów ościennych lub Skandynawii w okresie inwazyjności kleszczy miedzy kwietniem a listopadem. Obserwujemy obecnie olbrzymi wzrost nosicielstwa wirusa wśród populacji kleszczy – co czwarty kleszcz może przenosić kleszczowe zapalanie opon mózgowych i mózgu.
Pełna Profilaktyka obejmuje 3 krotne szczepienie przed sezonem kleszczowym.

Szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu – dla osób wybierających się na półwysep Indochiński, szczepienie obejmujące dwie dawki preparatu.

Profilaktyka przeciwmalaryczna – dowiedz się u lekarza na temat dawek i schematu stosowania leków przeciwmalarycznych.

Apteczka Podróżnika – obejmuje ona preparaty, które powinny znaleźć się w podróżnej apteczce ze względu na dużą częstotliwość pewnych infekcji – biegunki, nieżyty górnych i dolnych dróg oddechowych, choroba lokomocyjna, zranienia, obecność komarów. Dodatkowe informacje otrzymają Państwo na wizycie u lekarza w naszym Centrum Szczepień.